Emu64.pl

Świat komputerów Commodore 64

Komputer Atari

commons.wikimedia.org, Evan-Amos

Firma Atari była swojego czasu znaczącym producentem na rynku komputerów osobistych, domowych konsoli wideo i automatów wideo. Sama nazwa „atari” pochodzi z języka japońskiego i oznacza dążenie do celu i zwycięstwo.

Historia firmy Atari

Firma została założona na początku lat 70-tych przez trójkę przyjaciół i rozpoczęła swą działalność od produkcji prostej gry „Pong”. Wkrótce stała się prawdziwym potentatem na rynku automatów do gier zręcznościowych. Błędem firmy było natomiast zaniedbanie polegające na braku opatentowania gry, w związku z czym na jej zasadach zaczęły powstawać inne automaty konkurencyjnych firm. Po zmianie właściciela firmy, przedsiębiorstwo Atari bogaciło się głównie na produkcji kartridżów z grami.

Jak powstał komputer Atari

Po załamaniu się rynku gier, przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność w nowym kierunku, mianowicie budowy komputera, jednocześnie tracąc całkowicie wpływy na rynku gier. Pierwszym liczącym się modelem komputera było Atari Falcon, będący rozwinięciem modelu ST. Próbowano również powrócić na rynek gier z nową konsolą Atari Jaguar. W Polsce największą popularność zdobyło Atari 800XL, 65XE i 130XE, które używane były głównie do gier oraz Atari ST używane do składania tekstu. Wśród komputerów 8-bitowych firma wyprodukowała następujące modele: Atari 400, Atari 800, Atari 1200XL, Atari 1450XLD, Atari 800XL, Atari 600XL, Atari 130XE, Atari 65XE, Atari 800XE i Atari XEGS. Firma produkowała również komputery w wersji 16- bitowej np. Atari Portfolio. Wśród 16/32 bitowych komputerów produkowano różne modele wersji Atari ST, a także Atari Mega i Atari Stacy. 32-bitówki to Atari TT i Atari Falcon 030. Firma produkowała również konsole do wideo, wyróżniały się tutaj modele: Atari 2600, Atari 5200, Atari 7800, Atari XEGS, Atari Jaguar i Atari Lynx.